Forum

Strony : 1 2 3

#26 05-02-2017 o 00h28

Straż Absyntu
Ariri
Oficer Straży
Ariri
...
Wiadomości: 1 400

Praca @Imogen95 została przerysowana ze zdjęcia
Praca:
Link do zewnętrznego obrazka

Oryginał:
Link do zewnętrznego obrazka


https://i.ibb.co/dkBpcPn/ezgif-2-41082c9977c4.gif   https://i.ibb.co/VvjR70g/ezgif-2-79ab77561596.gif

Offline

#27 05-02-2017 o 13h04

Straż Cienia
Coluubrum
Żołnierz Straży
Coluubrum
...
Wiadomości: 472

Do dwóch osób powyżej, wzorowanie się na pozach z innych rysunków, zdjęć, obrazów nie jest plagiatem.

Weźmy pierwszą z brzegu definicję plagiatu:
Plagiat (łac. plagium, kradzież) – pojęcie z zakresu prawa autorskiego oznaczające skopiowanie cudzego utworu (lub jego części) wraz z przypisaniem sobie prawa do autorstwa poprzez ukrycie pochodzenia splagiatowanego utworu.[za Wikipedią]

@Ariri gdyby iść Twoim tokiem rozumowania, to wiele scen filmowych podwodnych pocałunków powinna być oskarżona o plagiat, bo wyglądają identycznie. Tak w ogóle, to przedstawione przez Ciebie zdjęcie jest chyba właśnie kadrem z filmu. Autor/autorka rysunku równie dobrze mógł/mogła kazać dwójce ludzi wskoczyć do basenu i kazać im się pocałować, wyszedł by jej identyczny obrazek. To jest wykorzystanie pozy.

To samo do Ciebie Jannel faktycznie autor/autorka mógł/mogła się wzorować na przedstawionej przez Ciebie ilustracji, ale równie dobrze jako wzór mógł być wykorzystany kadr z filmu (częsty motyw anime/mangi, bohaterka potyka się i upada na chłopaka, który jej się podoba, lądując na moment w tej pozie).

Mówiąc o plagiacie, trzeba się zastanowić czy ktoś wziął czyjąś pracę i podpisał jako własną. Bo nawet jeśli zmieniłby tylko jeden detal, to już jest to śliski grunt i mądrzejsi oraz ważniejszy znawcy sztuki od nas się sprzeczają czy dokonał plagiatu, czy jednak stworzył "coś" nowego opierając się na "czymś" starym.

@Saeniver według mnie, prosta definicja w tym przypadku całkowicie wystarcza. Ponadto skupiłaś się głównie na źródle skąd ją przytoczyłam, a nie na reszcie wypowiedzi, która jest bardziej istotna.
I teraz, nie bronię autora, którego wytyka Jannel ale wiem, że ta osoba nie musiała widzieć tamtej pracy na oczy, by narysować ją w identycznej pozie. Wystarczy, że korzystała z książek tego typu:

Spoiler (kliknij, aby zobaczyć)


Służą do nauki rysunku, a jak już wcześniej napisałam, jest to poza często wykorzystywana. Co do zdjęcia, to już wyjaśniłam wystarczająco i nie będę pisać tego samego jeszcze raz.

Ostatnio zmieniony przez Coluubrum (05-02-2017 o 16h52)


c.
http://orig00.deviantart.net/2a7e/f/2017/031/1/0/signature_ombre_by_kiritoyoru-daxe5c5.jpg

Offline

#28 05-02-2017 o 15h08

Rekrut
Saeniver
...
Wiadomości: 40

Pierwsze z brzegu to można wziąć np. skarpetki, gdy się rano ubiera, a nie definicję plagiatu.

Plagiat to strasznie trudna sprawa i nie opierałabym się na pierwszej z brzegu definicji. Zwłaszcza z Wikipedii. Należałoby włożyć trochę więcej wysiłku, np. poszperać na prawniczych bądź artystycznych forach internetowych czy godniejszych zaufania stronach (polecam poczytać sobie to, to oraz to). Bo plagiat nie jest tylko jeden. Jest plagiat jawny i plagiat ukryty (tudzież plagiat całkowity i częściowy). Jest jeszcze coś takiego jak utwór inspirowany i utwór zależny. I czasem bywa tak, że bardzo trudno (jeśli nie jest się znawcą) jest stwierdzić, że przebiega cienka linia między utworem inspirowanym (który jest tworem samoistnym) a utworem zależnym czy plagiatem (czyli m.in. również i przeróbką). Zwłaszcza że większość definicji skupia się na słowie pisanym, a nie na obrazach.

Nie wypowiem się na temat wzorowania się na zdjęciach, bo mam za małą wiedzę (chociaż wydaje mi się, że podpada to jednak pod utwór zależny). Ale jak dla mnie przykład podany przez @Jannel to plagiat, tyle że ukryty/częściowy, ponieważ nie przekopiowano całego dzieła jak krowie na rowie, tylko jego elementy. Owszem, ludzie upadają w podobny sposób, no ale bez przesady: identyczne jest ułożenie korpusu i głów, nóg obojga, obu rąk dziewczyny i jednej ręki chłopaka. Zmiana przymrużonego oczka i dodanie ręki na pasie to jakby za mało żeby to nazwać dziełem samoistnym. A to, czy Lady Nyx (autorka arta z SF) przerysowała to skądś i tym samym popełniła plagiat, generalnie nie powinno nas obchodzić, zwłaszcza że splagiatowanie plagiatu wcale nie zeruje przewinienia.

Offline

#29 05-02-2017 o 19h12

Straż Absyntu
Ariri
Oficer Straży
Ariri
...
Wiadomości: 1 400

@Coluubrum - idąc tym tokiem rozumowania każdy może od tak sobie przerysować coś z internetu i powiedzieć, że jest jego własnym dziełem. Film też posiada prawa autorskie. Po 1. autorka się nawet nie zainspirowała obrazem, tylko przerysowała. Mało udanie, ale przerysowała. Wskazuje na to poza, kadr, ułożenie poszczególnych części ciała. Wybacz, ale nie jestem w stanie uwierzyć, że wymyśliła sama tą pozę i "przypadkowo" jest ona niemalże taka sama jak zdjęcie, począwszy od kadru, na ułożeniu palców skończywszy. Twierdzisz, że skoro jest to kadr z filmu to można sobie to od tak przerysować i powiedzieć, że jest to samodzielne dzieło? Po 2. nie porównuj "pocałunek w basenie" do "przerysuję sobie jakąś scenkę". Jak już wcześniej zostało zauważone, scena jest zwyczajnie przerysowana i autorka nie postarała się nawet o zmianę ułożenia dłoni. Owszem, wiele scen tego typu jest do siebie podobnych, ale nie identycznych. Zawsze są jakieś różnice, inny kadr, inaczej ułożona głowa, inaczej ułożona ręka, inne ułożenie ciała. W tym przypadku żadna z tych różnic nie występuje. Praca jest zwykłym przerysowaniem konturów, które ma na dodatek wiele niedoskonałości.

Można się czymś inspirować, ale chyba widać, jeśli coś jest zwyczajnie przerysowane i wstawione. Z tym raczej trudno się sprzeczać. To nie jest inspiracja a przerysowanie, skopiowanie części innej pracy, czy to rysunku, zdjęcia, czy sceny z filmu. Nie jest to praca samodzielna, nie jest to nawet inspiracja. Może jest masa podobnych ujęć, ale zważ na to, że każda z nich czymś się różni. Nawet jeśli na jeden pomysł wpadnie 100 osób, nigdy te prace nie będą jak dwie krople wody. Zawsze bedą pomiędzy mini widoczne różnice.
Jeśli sobie przerysuję pracę po konturze i zmienię kolory i dodam tło mogę powiedzieć, że praca jest jak najbardziej moja i nigdy nie przerysowana, a podobieństwo do innych prac, nawet jeśli jest w 100% taka sama, to przypadek? Raczej mało kto to łyknie.
Właśnie po to jest ten wątek, aby takie osoby, które przerysują, albo przywłaszczą cudzą pracę zgłaszać. Serio, nie czepiam się, bo jest rzekomo inspirowana, ale dlatego, że jest zwyczajnie przerysowana. Osoba wstawiająca taką pracę na konkurs powinna mieć świadomość, że może zostać to wyłapane i zgłoszone. Nie wrzuciłam pracy z "patrzcie, jest praca podobna, na pewno jest plagiatem", tylko wstawiłam identyczne zdjęcie, które od rysunku różni się jedynie mało precyzyjnym wykonaniem, gdyż zakładam, że twórca po prostu nie posiada na tyle doświadczenia w rysowaniu, aby zrobić to realistycznie.

Ostatnio zmieniony przez Ariri (05-02-2017 o 19h22)


https://i.ibb.co/dkBpcPn/ezgif-2-41082c9977c4.gif   https://i.ibb.co/VvjR70g/ezgif-2-79ab77561596.gif

Offline

#30 05-02-2017 o 19h38

Straż Lśniąca
Hidney
Zbieg Okoliczności
Hidney
...
Wiadomości: 5 248

Od siebie mogę dodać, że w konkursie pod pojęciem plagiatu nie kryje się samo "wzięcie" czyjejś pracy i podpisanie jej jako swojej własnej, ale także, no właśnie, przerysowanie jej kropka w kropkę i przerobienie na swoją wersję. Bo, jak już słusznie zauważyły dziewczyny powyżej, te dwie uczestniczki konkursu nie tylko zainspirowały się czymś, a po prostu przerysowały to na swoje. Razem z innymi moderatorkami doszłyśmy do wniosku, że nie możemy zgadzać się na tego typu prace, bo łamie to główne założenie konkursu - to, aby startujące prace były samodzielne.
Nie ma nic złego w inspiracji i korzystaniu z gotowych póz i tym podobnych (na przykład coś takiego), o ile poda się przy swojej pracy źródło, ale to nie to samo co wzięcie jakiegoś gotowca i przerobienie go na swoje.


https://images90.fotosik.pl/444/d498276a889a48b6.png
───────   P U T      Y O U R      H E A D      I N S I D E      M Y      B I G      B L A C K      W I L D      W H I L E      I      C A N      S T I L L      H E L P      Y O U   ───────


       i don’t wanna be a pain.                      i don’t wanna be a pain.                      i don’t wanna be a pain.                      i don’t wanna be a pain, but…
https://i.imgur.com/WnQCqcQ.gif https://i.imgur.com/KC10HqW.gif https://i.imgur.com/Y75NdbJ.gif https://i.imgur.com/d6Im1PQ.gif


I ’ M    T H E    P E R S O N    L E A S T    L I K E L Y    T O    B E    F O R G O T T E N .
https://64.med

Offline

#31 05-02-2017 o 19h54

Rekrut
Saeniver
...
Wiadomości: 40

@Coluubrum - osobiście uważam, że rozwiązanie jest proste: wysłałam już wiadomość z pytaniem do autorki arta z SF (chociaż nie wiem, kiedy odpowie), czy korzystała z książek "How To Draw Manga", do których każdy może zajrzeć. Jeśli poza to jej pomysł - myślę, że więcej dodawać nie trzeba.

Offline

#32 05-02-2017 o 20h00

Straż Cienia
Rukson
Oficer Straży
Rukson
...
Wiadomości: 1 598

@Saeniver bardzo mądrze wyjaśniła cienką granicę między inspiracją a przekopiowaniem i plagiatem. Ja dodatkowo rozjaśnię przykład na podstawie książek.

Weźmy pod lupę książki z kategorii romansów. W teorii każda ma swój schemat (niczym baza w rysunku), który dla wielu może być identyczny. Mamy parę głównych bohaterów, którzy przechodzą swoje perypetie, by w końcu być razem. Na pierwszy rzut oka bierzemy dwie książki, które są identyczne, jednak po zagłębieniu postaci różnią się diametralnie, wydarzenia odbywają się w innych sprzyjających dla autora warunkach, punkt kulminacyjny w swój sposób jest różny.
Jednak w momencie, kiedy chwyci się dwie książki, których bohaterowie są napisani tak samo i różnią się imionami, a wydarzenia ciągną do tego samego punktu kulminacyjnego, można już mówić o plagiacie.

Tak samo jest z rysunkami. Są ogólnie dostępne bazy, modele, na których można się wzorować. Wzorowanie sprawia, że pozornie podobne prace w praktyce różnią się wieloma, nawet drobnymi detalami. Wtedy widać, że może pojawił się jakiś model, ale nie ma to głębszego znaczenia, jeśli model nie jest kropka w kropkę.

W powyższych dwóch pracach modele rysunków są praktycznie kropka w kropkę przerysowane, dlatego ludzie dostrzegają plagiat. Tak jak w dwóch identycznych książkach czytelnicy dostrzegą kradzież pomysłu i fabuły, tak na rysunkach obserwatorzy dostrzegają kopię.

Tyle zostało mi do dodania, bo uważam, że @Ariri i @Hidney wystarczająco rozjaśniły tę sporną kwestię.


https://thumbs.gfycat.com/UntimelyDizzyAustraliankelpie-max-1mb.gif
https://78.media.tumblr.com/8fd581c120df58dbace5dd29be74e023/tumblr_ojv0xtoW5y1tw91x5o2_400.gif   https://78.media.tumblr.com/b3ddb4e5fecfd98752ffd0d9c4c405d2/tumblr_ojv0xtoW5y1tw91x5o3_400.gif

Offline

#33 05-02-2017 o 21h34

Straż Cienia
Coluubrum
Żołnierz Straży
Coluubrum
...
Wiadomości: 472

@Ariri nie twierdzę, że się zainspirowała, tylko że ludzi ze zdjęcia potraktowała jako modeli. To samo robią w dobrych szkołach ASP. Tam studenci rysuję obserwując żywych modeli lub właśnie zdjęcia z nimi.

Twierdzisz, że skoro jest to kadr z filmu to można sobie to od tak przerysować i powiedzieć, że jest to samodzielne dzieło?

Nie napisałam tego, uważaj, bo wkładając jakieś słowa w czyjeś usta, których ten nie powiedział i nawet nie miał ich na myśli, łatwo zbliżasz się do oszczerstwa.
Co do Twojego drugiego zarzutu, to jeśli traktujesz ludzi jako modeli, to chyba nic dziwnego, że pozycja ich rąk, głowy, całego ciała jest identyczna?

Od początku nic nie mówiłam o inspiracji tylko o pozach, może mój błąd, że jak krowie na rowie nie napisałam o wykorzystaniu modeli. Myślałam, że to rozumie się samo przez się.
Jeśli sobie przerysuję pracę po konturze i zmienię kolory i dodam tło mogę powiedzieć, że praca jest jak najbardziej moja?

A tu Cię zaskoczę, bo praca będzie Twoja. A jeszcze bardziej Cię zaskoczę, że gdybyś była sławną artystką, to jeszcze by Cię znawcy sztuki chwalili za "danie nowej wizji starej pracy". Dlatego napisałam też o bardzo cienkiej granicy w sztuce tzw. "inspiracją" a plagiatem.

Do tego idąc Twoim tokiem rozumowania, to wszystkie prace, które biorą udział w konkursie, można oskarżyć o plagiat, gdyż pozy z nich były już wcześniej wykorzystane w innych pracach.

W tych dwóch pracach właśnie zabrakło źródła wzorowania się. Wtedy nie byłoby takiego kłopotu.

@Saeniver pytanie powinno być skierowane również do uczestniczki konkursu, plus pytanie powinno być rozszerzone o: co Ci posłużyło za model. Nie tylko czy skorzystało się z książek. Gdyż tak jak pisałam takie ułożenie postaci mogło być "przerysowane" również z innych miejsc.

@Rukson niestety sprawy plagiatów są sprawami bardzo delikatnymi i też nie do końca można te dotyczące sztuki przekładać na literackie. Musisz pamiętać o tradycyjnych kanonach, które są wykorzystywane w literaturze i wariacje o nich. Forum gry nie jest miejscem do pisania pracy doktorskiej na ten temat, dlatego wolę się trzymać prostych definicji, dzięki którym od razu można coś odrzucić lub potwierdzić.

I napiszę to jeszcze raz, zwłaszcza w pracy gdzie mamy zdjęcie, zabrakło podania źródła skąd zostali wzięci "modele" do danej pracy. Nie ode mnie zależy czy pracę zostaną zdyskwalifikowane z powodu plagiatu, jednak na miejscu jury bym się głęboko zastanowiła.


c.
http://orig00.deviantart.net/2a7e/f/2017/031/1/0/signature_ombre_by_kiritoyoru-daxe5c5.jpg

Offline

#34 05-02-2017 o 22h00

Straż Absyntu
Ariri
Oficer Straży
Ariri
...
Wiadomości: 1 400

@Coluubrum - zważ też na to, że nie jest tu mowa o jej zdjęciu, bo chciała wykorzystać modeli do swojej pracy, aby lepiej odwzorować ciało. Jest to zdjęcie, które można znaleźć w internecie i tak się składa, że nie ma do niego żadnych praw autorskich. To jest kopia czyjeś twórczości. Ktoś w końcu musiał ułożyć ten aparat, czy kamerę, aby taki kadr powstał, musiał ułożyć te postacie w określonej pozie. Autorka pracy tego nie zrobiła. Jedyna jej praca polegała na zwykłym skopiowaniu tego, co znalazła, dodatkowo nie podała źródła do oryginału, czyli przypisała sobie prawa autorskie. Owszem, są ludzie, którzy kopiują czyjeś obrazy, ale jest jawnie pokazane, że pomysł nie jest jego. Jeśli jakiś artysta "odświeża" czyjąś pracę, to nie zżyna jej chamsko udając, że jest to jego twórczość a podobieństwo do innej pracy to całkowity przypadek. Jeśli skopiujesz obraz Beksińskiego i powiesz, że to w pełni twoja praca i twój pomysł, w tedy naruszasz prawa autorskie, bo jest to tylko kopia. Kopiując coś trzeba podać oryginał. Z drugiej strony nie porównuj sławnego artysty do małego konkursu w grze internetowej. To nie jest konkurs na najlepiej przerysowaną pracę, więc to oczywiste, że czyiś utworów wykorzystywać się nie powinno. Jest różnica jeśli sama zrobisz zdjęcie modela, a co innego jak skopiujesz zdjęcie z internetu i powiesz, że dana praca jest twoja.

Ostatnio zmieniony przez Ariri (05-02-2017 o 22h09)


https://i.ibb.co/dkBpcPn/ezgif-2-41082c9977c4.gif   https://i.ibb.co/VvjR70g/ezgif-2-79ab77561596.gif

Offline

#35 06-02-2017 o 07h55

Straż Obsydianu
Crewedka
Piechur Straży
Crewedka
...
Wiadomości: 2 247

Wtrącę swoje trzy grosze - @Coluubrum, pomimo uważnego przeczytania tego, co piszesz (w wielu momentach faktycznie masz rację), uważam, że niepotrzebnie bronisz dwóch wskazanych prac. Przecież gołym okiem widać, że to są prace których PODSTAWĄ są wskazane zdjęcia - autorki po prostu wykorzystały pracę na warstwach i "zamalowały" sobie grafiki, które stały się bazą ich prac, a jeśli o mnie idzie, to w takim razie mamy do czynienia z kolorowankami, a nie z pracami autorskimi - a konkurs na "kto najładniej pokoloruje"  to nie tutaj. Praca na modelach ma to do siebie, że otwieram sobie grafikę i sama, własnoręcznie rysuję właśnie model ciała - o ile rysując dla siebie faktycznie mogę sobie "zerżnąć" z innej pracy co mi się podoba, tak rysując na konkurs wypadałoby faktycznie przestawić coś od siebie, a nie nawet światło umieszczać w tych samych miejscach, co praca bazowa i jeszcze udawać, że to kompletnie oryginalny pomysł... Gdzie tu ten własny pomysł? Gdzie tu "autor"? Ponawiam apel - to nie konkurs na kolorowanki, jury przede wszystkim ocenia pomysłowość, a skoro z pomysłowością te prace mają tyle wspólnego, że ich autorzy "pomysłowo" skorzystali z google grafiki, to jednak ja czuję tu ferment i nieczyste zagranie.
Edit: Co do tego "wielkiego artysty" - absurdalnie śmieszne porównanie i kompletnie nietrafiony argument. Świat sztuki rzązi się swoimi prawami, porówywanie naszych bazgrołów z pracami FAKTYCZNYCH artystów w taki sposób, to aż zbrodnia. Nie róbmy tego, dobrze?

Ostatnio zmieniony przez Crewedka (06-02-2017 o 08h07)

Offline

#36 06-02-2017 o 18h16

Straż Cienia
Herba
Akolita Sylfy
Herba
...
Wiadomości: 1 285

Co do całej Coluubrumgate (bo jeszcze mnie tu brakowalo, nie?): przecież to się powtarza i tutaj i na syfciu co jakiś czas: ktoś mądrze (i prawdziwie) powie nam wszystkim co to jest na prawdę plagiat. Na prawdę, w prawdziwym życiu, i otworzy nam oczy na naszą małostkowość.
Tak, w prawdziwym życiu tak. Ale to nie jest realny świat marketingu/sztuki (gdzie istotnie te prace nie były by “plagiatem” w sensie ze możesz pozwać za nie do sądu), tylko konkurs dla dzieci i młodzieży mający na celu propagowanie radosnej twórczości. I w takowym rolą organizatorów jest rozszerzenie definicji plagiatu bardziej niż definicja słownikowa czy prawna, aby zachęcać uczestników do rozwoju samodzielności artystycznej.

Offline

#37 06-02-2017 o 19h06

Straż Absyntu
Croo
Stokrotka z Dolin
Croo
...
Wiadomości: 3 011

Przypomnę jedynie, że jest to wątek stworzony wyłącznie do zgłaszania plagiatów. Dziękujemy za aktywne uczestnictwo w życiu konkursu, ale niestety nie jest to odpowiedni wątek na takie rozmowy.
Proszę więc o zaprzestanie pisania w tym wątku i o przeniesienie się z dalszą konwersacją na PW.https://66.media.tumblr.com/f323de976bb8a852cc3548f06bb5eeb4/tumblr_px2736OkDo1wv5lqho2_400.gifv https://66.media.tumblr.com/f323de976bb8a852cc3548f06bb5eeb4/tumblr_px2736OkDo1wv5lqho2_400.gifv

Offline

#38 14-02-2017 o 17h34

Straż Cienia
MewJuli
Rekrut
MewJuli
...
Wiadomości: 35

Praca panienki @Kace najprawdopodobniej została przerysowana ze zdjęcia z tej strony internetowej:
http://www.creationsylvie.net/psp/traduction/tutoriel_traduction_listen_to_your_heart_tag_de_korda.html

Praca @Kace:
Link do zewnętrznego obrazka

Ostatnio zmieniony przez MewJuli (14-02-2017 o 17h35)

Offline

#39 14-02-2017 o 19h25

Straż Obsydianu
Crewedka
Piechur Straży
Crewedka
...
Wiadomości: 2 247

Przykro mówić, ale użytkowniczka @IkuKaneko też się nie popisała /static/img/forum/smilies/hmm.png
Jej praca to w rzeczywistości jedynie pokolorowana ta grafika:
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51-GohPmg7L.jpg

Wstyd.

Offline

#40 17-02-2017 o 19h08

Straż Absyntu
Heikin
Żołnierz Straży
Heikin
...
Wiadomości: 485

śmieszą mnie te niektóre PONOĆ plagiaty XD
ja przepraszam bardzo ale nawet znani malarze wzorowali się człowiekiem przed ich oczyma /static/img/forum/smilies/smile.png

a teraz to z czym przyszłam

https://68.media.tumblr.com/5b5559850ed3581910790512b58fa66e/tumblr_oa08vjxSio1sgibvjo1_500.png


Link do zewnętrznego obrazka

chyba nie muszę wyjaśniać...


https://i.imgur.com/t4FuFmF.gif https://i.imgur.com/knzMgbJ.gif
♥ [url URL=//www.eldarya.pl/forum/t1640,3-targ-oferty-sprzedam-kupi%C4%99-wymieni%C4%99.htm#p339607]SPRZEDAM/ KUPIĘ[/url] | [url URL=https://kitsuuyami.deviantart.com/]RYSUJĘ - Mój DeviantArt[/url] ♥

Offline

#41 17-02-2017 o 19h14

Straż Absyntu
Accro
Żołnierz Straży
Accro
...
Wiadomości: 615

@Heikin, praca, którą zamieściłaś nie jest pracą na konkurs.


https://orig07.deviantart.net/cb4e/f/2017/233/6/6/sygna_by_accrosolitaire-dbkszse.png

Offline

#42 17-02-2017 o 19h31

Straż Lśniąca
Hidney
Zbieg Okoliczności
Hidney
...
Wiadomości: 5 248

@Heikin, ale ten wątek dotyczy zgłaszania tych prac podejrzanych o plagiat, które startują w forumowych konkursach. Ty w swojej wypowiedzi nie odniosłaś się do żadnej pracy konkursowej, ani też nie wspomniałaś o żadnych konkretnych pracach, o których twierdzisz, że plagiatami nie są, mimo że nastąpiły takie podejrzenia - stąd też nie rozumiem, co miała na celu Twoja wypowiedź.


https://images90.fotosik.pl/444/d498276a889a48b6.png
───────   P U T      Y O U R      H E A D      I N S I D E      M Y      B I G      B L A C K      W I L D      W H I L E      I      C A N      S T I L L      H E L P      Y O U   ───────


       i don’t wanna be a pain.                      i don’t wanna be a pain.                      i don’t wanna be a pain.                      i don’t wanna be a pain, but…
https://i.imgur.com/WnQCqcQ.gif https://i.imgur.com/KC10HqW.gif https://i.imgur.com/Y75NdbJ.gif https://i.imgur.com/d6Im1PQ.gif


I ’ M    T H E    P E R S O N    L E A S T    L I K E L Y    T O    B E    F O R G O T T E N .
https://64.med

Offline

#43 17-02-2017 o 20h01

Straż Absyntu
Heikin
Żołnierz Straży
Heikin
...
Wiadomości: 485

@Hidney, moja nieuwaga.. wiedziałam że jest taki wątek, niestety ominęłam fakt że jest on na tle "konkursowym".
nie wiem, czy wolno jest mi tutaj spytać czy istnieje taki wątek dla zwykłych plagiatów ?
szczerze, trafiłam na to przeglądając arty na google, nie aby specialnie kogoś "udupić", jednak wydaje mi się to troszkę niesprawiedliwe podpisywać się pod czyjeś... wszystko.. bo nawet nie jest to zdjęciem przykładowym.. tylko czyjąś pracą.
w każdym bądź razie - przepraszam za pomyłkę

a mówiąc o pracach które plagiatami nie są:

Ariri napisał

Praca @Imogen95 została przerysowana ze zdjęcia
Praca:
http://i68.tinypic.com/2z8ohsn.jpg

Oryginał:
http://www.a2zlifestyles.com/wp-content/uploads/Mermaid-kiss.jpg


naprawdę drażni mnie fakt iż osoby które najmniej się znają, najwięcej mają do powiedzenia /static/img/forum/smilies/hmm.png uważam tak ponieważ chyba same nigdy nic nie rysowały ani nie zagłębiały się w to skoro uważają wzorowanie się na zdjęciu za plagiat...
a strony typu stock ? jaki byłby sens ich istnienia ?

Ostatnio zmieniony przez Heikin (17-02-2017 o 20h09)


https://i.imgur.com/t4FuFmF.gif https://i.imgur.com/knzMgbJ.gif
♥ [url URL=//www.eldarya.pl/forum/t1640,3-targ-oferty-sprzedam-kupi%C4%99-wymieni%C4%99.htm#p339607]SPRZEDAM/ KUPIĘ[/url] | [url URL=https://kitsuuyami.deviantart.com/]RYSUJĘ - Mój DeviantArt[/url] ♥

Offline

#44 17-02-2017 o 20h39

Straż Cienia
Tourvi
Pokonała kurę
Tourvi
...
Wiadomości: 658

@Heikin
Robisz trochę z igły widły. "Plagiat", który pokazałaś był tylko prezentem (fanartem?) pewnej użytkowniczki dla @Croo. Nie został przez nikogo wykonany w celach komercyjnych itd. Poza tym, praca nie jest chamsko zerżnięta i podpisana. Moim zdaniem autorka tylko się wzorowała na podanym źródle przerysowując pozę.
Sama też tak często robię, w ramach ćwiczeń z moim tabletem. Może faktycznie powinna podać źródło inspiracji, ale tak jak mówiłam: jest to tylko fanart.
Dyskusja na temat co jest plagiatem, a co nie jest zdarzyła się parę postów wcześniej i już nie ma tu nic do dodania, dlatego już lepiej nie drążyć tematu, gdyż dalsza dyskusja będzie odchodziła od pierwotnego wątku /static/img/forum/smilies/smile.png.

Offline

#45 17-02-2017 o 22h02

Straż Absyntu
Heikin
Żołnierz Straży
Heikin
...
Wiadomości: 485

@Tourvi
mnie tylko irytuje pewna sprawa; przerysowywanie, podpisywanie jako własne ( gdy nie ma wymienionych źródeł, logicznie bierze się wykonanie i całą resztę, za własne)
napisałaś, że nie została ona wykonana w celach komercyjnych, mimo to znalazła się w internecie - czyli jednak nie jest ona tylko i wyłącznie do użytku własnego.
owszem, przerysowywanie pozy itd. nie jest zabronione w momencie gdy autor wyraża na to wyraźne zezwolenie. teoretycznie, nawet tzn "stock photos" mają "regulamin" ich używania, czasem autorzy wymagają pracy jaką zrobiliśmy przy użyciu ich zdjęcia.
żadnych igieł z wideł nie robię... wyrażam swoje zdanie, w złym wątku, ale o tym zostałam już poinformowana (':


https://i.imgur.com/t4FuFmF.gif https://i.imgur.com/knzMgbJ.gif
♥ [url URL=//www.eldarya.pl/forum/t1640,3-targ-oferty-sprzedam-kupi%C4%99-wymieni%C4%99.htm#p339607]SPRZEDAM/ KUPIĘ[/url] | [url URL=https://kitsuuyami.deviantart.com/]RYSUJĘ - Mój DeviantArt[/url] ♥

Offline

#46 17-02-2017 o 23h41

Straż Absyntu
Ariri
Oficer Straży
Ariri
...
Wiadomości: 1 400

>Przepraszam moderatorki, że dalej nawiązuję do dyskusji, ale muiałam wytłumaczyć. Może chociaż to rozjaśni sytuację i cel tego wątku<

Heikin napisał

naprawdę drażni mnie fakt iż osoby które najmniej się znają, najwięcej mają do powiedzenia /static/img/forum/smilies/hmm.png uważam tak ponieważ chyba same nigdy nic nie rysowały ani nie zagłębiały się w to skoro uważają wzorowanie się na zdjęciu za plagiat...
a strony typu stock? jaki byłby sens ich istnienia ?

Dobrze jest się zapoznać po co sam wątek istnieje, odchodząc już od samej jego nazwy. Serio, jest to bardzo przydatne.


Może zacznijmy od tego, że wątek "plagiaty" powinno mieć nieco inną nazwę, ponieważ, jak już niejednokrotnie zauważono, pojęcie te w tym przypadku jest mocno rozszerzone. Nie są tu jedynie prace ukradzione, chamsko przerysowane kropka w kropkę, a prace, które nie są samodzielne, a właśnie to w pracach konkursowych powinno być najważniejsze. Czy moderatorki muszą zmienić nazwę wątku na "zgłoszone prace", aby w końcu przestać się czepiać samego pojęcia plagiatu i zważyć na to, że zgłaszane są tutaj prace, które nie są w pełni samodzielnie wykonane przez autora? Tutaj wliczane są nie tylko kradzieże danej pracy czy wyglądu postaci, ale również przerysowanie po konturze, co powinno dyskwalifikować pracę na wstępie, co więcej, praca ta nie powinna być nawet wstawiana do konkursu, z której dana osoba może czerpać korzyści. Zrozumcie w końcu, że nie są zgłaszane prace, które są zgodne 1:1 do pojęcia "plagiat", a prace, które, że tak to ujmę, mają na celu podrasowanie "umiejętności" danego autora. Oczywiście "umiejętności" w cudzysłowiu, bo autor próbuje pokazać jak fajnie rysuje i zna się na anatomii, chociaż w rzeczywistości jest to jedynie kalka. Jest to po prostu pewna forma oszustwa i wspomagania się, co nie jest ani trochę sprawiedliwe wobec osób, które w pełni samodzielnie wykonują daną pracę.
Właśnie dlatego trafiają tutaj prace, które mają chociażby przekalkowaną samą pozę. Konkurs ma pokazać umiejętności uczestnika i wyłonić najlepszą pracę, a nie najlepszą kalkę. Lepiej przegrać ze świadomością, że włożyło się w pracę wszystkie siły niż zostać zgłoszonym, bo przerysować łatwiej.


Prośba do moderatorek. Zmieńcie tytuł na "zgłoszone prace", czy coś w tym stylu, bo coś czuję, że sytuacja jeszcze nie raz może się powtórzyć. Przynajmniej nie będzie wątpliwości, że są tu "podrasowane" prace, które zgłaszają inni.

Ostatnio zmieniony przez Ariri (17-02-2017 o 23h56)


https://i.ibb.co/dkBpcPn/ezgif-2-41082c9977c4.gif   https://i.ibb.co/VvjR70g/ezgif-2-79ab77561596.gif

Offline

#47 03-04-2017 o 21h18

Straż Cienia
Marcelin-a
Rekrut
Mikrushi
...
Wiadomości: 53

Z tego co widzę, to plagiaty są plagiatami plagiatów. Dziewczyny mogą rysować nie zdając sobie sprawy, że istnieje już multum podobnych obrazków. To wszystko co jest wyżej są powielanymi plagiatami.

Offline

#48 03-04-2017 o 21h46

Straż Cienia
Kagetsu
Akolita Jednorożców
Ragho
...
Wiadomości: 282

Mikrushi napisał

Z tego co widzę, to plagiaty są plagiatami plagiatów. Dziewczyny mogą rysować nie zdając sobie sprawy, że istnieje już multum podobnych obrazków. To wszystko co jest wyżej są powielanymi plagiatami.Mikrushi-san Dziedzina artystyczna w dzisiejszych czasach jest pełna zawiłości, jednak radziłabym się skupić raczej na tym, czy praca wykonana przez kogoś jest świadomym wykorzystaniem czyjejś pracy. Chyba nie mamy tu jeszcze osób kompletnie pozbawinych rozumu (choć czasem zaczynam w to wątpić) i jesteśmy na tyle świadomi własnych wyborów by wiedzieć, że skopiowanie postaci wraz z jej wszystkimi proporcjami (charakterystycznymi dla postaci z owej pracy) będzie uznane za plagiat jeśli zostało wykorzystane bez zgody autora. Inaczej by sprawa wyglądała gdyby to była tylko ogólna poza ale nadano by cech postaci którą się ma zamiar narysować.

A to o czym mówisz to tak zwany nieświadomy plagiat jeśli coś się powtarza przez to, ze być może ktoś wcześniej widział jakąś postać/pozę etc. Co nie zmienia fakty, że jeśli zostało wykonane poza kontaktem ze źródłem dla osoby tworzącej nie będzie plagiatem, choć przy zbytniej zbieżności, zdarzały się nawet pozwy sądowe (w przypadku znanych artystów szczególnie) gdzie ostatecznie osoba popełniające nieświadmy plagiat albo została uniewinniona za sprawą porozumienia stron, ewentualnie w wyniku braku porozumienia i tak była obarczona jakiegoś rodzaju odpowiedzialnością za swój czyn.
Więc nie można mówić, że plagiatu nie ma etc. jest i będzie choćby nie wiadomo ile razy została stworzona dana poza ważne są pewne charakterystyki właściwie danej pracy i to one są powodem kłótni zazwyczaj jeśli ulegną kopiowaniu.https://i.imgur.com/VLAlSrz.png

Offline

#49 10-11-2017 o 23h40

Straż Cienia
Midorigami
Rekrut
Midorigami
...
Wiadomości: 62

Chciałam tylko zapytać czy na tym forum jest kompetentna osoba, która wie na czym polega prawo autorskie ?
Skorzystanie z istniejącej pozy, ale narysowanie obrazka w całkowicie własnym stylu, własne postaci nie jest plagiatem ...
Dla przykładu poza postaci siedzącej przy stole pijącej kawę, to oczywiste, że powstanie milion prac wyglądających bardzo podobnie. Nawet jeśli nie skorzystamy z gotowego zdjęcia to bardzo prosto oddać taką pozę samemu przed aparatem.
Troszkę inaczej jest z pozami dynamicznymi gdzie artysta wymyśla pozy bazując na anatomii. I wykonuje zabiegi zniekształcenia, których nie ma w realnym świecie.
Stocki mają swoje regulaminy bo te zdjęcie nie służą do rysowania, a do manipulacji graficznych gdzie się wykorzystuje je w 100 %
W sądzie byście nie wygrali gdybyście oskarżyli o plagiat artystę, który wykonał obrazek o podobnej pozie bądź nawet identycznej.

Offline

#50 13-11-2017 o 11h47

Straż Obsydianu
Crewedka
Piechur Straży
Crewedka
...
Wiadomości: 2 247

@Midorigami Jak widzisz w ciągu minionego roku odbyło się sporo konkursów i każdorazowo moderatorzy weryfikowali zgłoszenia z tego wątku (bo zgłoszenie samo w sobie nie skutkowało dyskwalifikacją, moderatorzy dopiero decydowali, czy autor faktycznie zastosował "zrzynkę"), więc nie ma sensu abyś odgrzewała kotleta, jakim jest dyskusja na temat tego kto i jak ma oceniać co jest plagiatem, a co nie /static/img/forum/smilies/wink.png
@down Jak na razie jakoś radzimy sobie bez strefy edukacyjnej (która, jak by nie patrzeć, średnio dotyczyłaby gry), mało kto czyta forum, więc nawet, jeśli by się pojawiła, byłaby najpewniej zakurzonym punktem w liście wątków. Ludziom ciężko doczytać listę regulaminu konkursu, a ty oczekujesz, że z własnej woli będą się dokształcać w kwestiach tak ciężkich do zdefiniowania, jak plagiat. Jeśli sądzisz, że to potrzebne, to możesz swoją propozycję podesłać moderatorom, najlepiej z gotowym projektem wykonanym w czytelny sposób, bo dziewczyny już dostatecznie są obciążone pracą. Nikt ci jednak nie zagwarantuje, że będzie się tym zagadnieniem na bieżąco zajmował. Nie sądzę też, żeby moderatorzy mieli wyciągać jakiekolwiek dodatkowe konsekwencje w przypadku, gdy jakieś zgłoszenie nie zostałoby uznane za plagiat. Ludzie sami zaznaczają, że zazwyczaj nie są pewni, czy to, co zgłaszają, jest plagiatem. Jeśli pojawiłyby się jakieś dodatkowe kary, ludzie przestaliby zgłaszać cokolwiek, przez co przechodziłyby wały takie, jak się już pojawiały.

Ostatnio zmieniony przez Crewedka (16-11-2017 o 07h18)

Offline

Strony : 1 2 3